Zgrupowanie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Lublin 4”

We wrześniu br. lubelscy nurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego działającej na bazie JRG Nr 4 odbyli zgrupowanie kondycyjno-szkoleniowe. Zajęcia zorganizowane były tradycyjnie w miejscowości Okuninka nad jeziorem Białym.

Podczas zgrupowania nurkowie doskonalili swoje umiejętności wykorzystywane podczas działań związanych z ratownictwem wodnym. W czasie zajęć nie zabrakło miejsca na analizę akcji z minionego sezonu. W tym roku Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego wyjeżdżała do akcji 35 razy. Oprócz tego nurkowie codziennie uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Kilkunastodniowe ćwiczenia składały się z wielu bloków tematycznych. Między innymi przypomniane i przećwiczone zostały zagadnienia związane z medycznymi aspektami nurkowania, ratownictwem i autoratownictwem nurkowym, ratowaniem życia i mienia na obszarach wodnych, konfiguracją sprzętu czy też bezprzyrzadowymi i przyrządowymi metodami poszukiwawczymi.

Dodatkowo w tym roku w czasie zajęć zorganizowane zostały warsztaty, podczas których dzięki uprzejmości firmy Scantek, nurkowie mogli przetestować system telewizji podwodnej SeaVision PRO. System ten składa się z zestawu, w którego skład wchodzą: panel z wmontowanym monitorem LCD wraz z głośnikiem i dyskiem SSD, komplet kamer, komplet oświetlenia a także komplet kablolin. Zestaw zapewnia komfortowy podgląd pracy nurków a także w zależności od potrzeby, bieżącą lub późniejszą analizę zapisanych materiałów.

We wrześniu i w pierwszej połowie października w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia w Bornym Sulinowie odbyły się dwutygodniowe specjalistyczne kursy dla nurków PSP. Kandydaci z KM PSP w Lublinie: Grzegorz Mróz, Ireneusz Pytka oraz Paweł Czech ukończyli kursy z wynikiem pozytywnym otrzymując stopień Młodszego Nurka MSWiA.

Film/zdjęcia: mł. bryg. Paweł Kasperek

Opracowanie: mł. asp. Marcin Fatla