Manewry zgrywające 22.04.2022 r. Niedrzwica Duża S19

Zdarzenie masowe – ćwiczenia zgrywające na S19

W dniu 22 kwietnia 2022 r. na terenie działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, w gminie Niedrzwica Duża na części budowanej trasy S19 zorganizowane zostały ćwiczenia zgrywające jednostek krajowego systemu ratowniczo ? gaśniczego oraz służb współdziałających.

Głównym założeniem ćwiczeń było doskonalenie czynności ratowniczych podczas zdarzenia w komunikacji drogowej o charakterze masowym i mnogim z wykorzystaniem jednostek ochrony przeciwpożarowej z KM PSP w Lublinie, OSP działających na terenie gminy Niedrzwica Duża oraz służb kooperujących.

W symulowanym wypadku udział brały 4 pojazdy, w tym autobus przewożący około 30 dzieci wraz z kierowcą i nauczycielkami. Jeden z samochodów uderzył w barierki i zaczął się palić, a kierowca wypadł na drogę. Dwa pozostałe auta, w których jechało łącznie 6 osób zderzyły się z autobusem. Dostęp do wszystkich samochodów był utrudniony i konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych w celu wycięcia osób poszkodowanych.

Strażacy sprawnie zajęli się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia, gaszeniem pożaru, ewakuacją oraz wsparciem psychicznym osób poszkodowanych. Kierujący Działaniem Medycznym szybko i bez zbędnej zwłoki trafnie rozpoznawał i przeprowadzał selekcję chorych, tzw. TRIAGE, która pozwala na rozdzielenie poszkodowanych na tych, którzy mogą chodzić i nie mają wielkich obrażeń od tych, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać lub są nieprzytomni. Dzięki temu Ratownicy Medyczni w sposób szybki i prawidłowy udzielali pierwszej pomocy.

Nie bez znaczenia miał swój udział oddział humanitarny PCK, który przybył z zapleczem logistycznym w postaci szybko rozkładających się dużych pneumatycznych namiotów. Tam umieszczono osoby poszkodowane, a sami wolontariusze udzielali wsparcia psychicznego.

Dzięki dużemu zaangażowaniu organizatorów tj. mł. bryg. Adamowi Pietrzakowi – Dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Bełżycach, Prezesowi Zarządu Powiatowego OSP Panu Bartoszowi Dąbrowskiemu oraz podmiotom biorącym udział w ćwiczeniach udało się bardzo realistycznie odwzorować możliwy scenariusz zdarzenia masowego.

W manewrach brało udział:

• 12 zastępów straży pożarnej, w tym: 3 zastępy z JRG Bełżyce, 1 zastęp z przyczepką medyczną z JRG-2, Rzecznik Prasowy KM PSP w Lublinie oraz 7 zastępów OSP z gminy Niedrzwica Duża w tym 3 będące w KSRG OSP Niedrzwica Duża, OSP Niedrzwica Kościelna, OSP Strzeszkowice Duże i OSP Krężnica Jara, OSP Radawczyk, OSP Czółna, OSP Marianka
  • Polski Czerwony Krzyż
  • Państwowe Ratownictwo Medyczne