Strażacy w kombinezonach ochronnych na miejscu wycieku niebezpiecznej substancji

Wyciek niebezpiecznej substancji na trenie hali magazynowej

Wieczorem 19 kwietnia 2021 roku w hali magazynowej przy ul. Józefa Franczaka w Lublinie doszło do wycieku substancji niebezpiecznej. Do działań zadysponowano strażaków z JRG Nr 3 w Lublinie oraz Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG Nr 1.

 

W wyniku rozpoznania stwierdzono, że podczas transportu towarów wózkiem widłowym uszkodzono zbiornik o pojemości 1000 l zawierający ciecz o numerze UN1760-posiadającą właściwości żrące, toksyczne oraz szkodliwe dla środowiska. Z pojemnika wyciekło ok. 600 litrów substancji tworząc rozlewisko o powierzchni ok. 120 m2. Cztery osoby przebywające w hali podczas zdarzenia ewakuowały się na zewnątrz przed przybyciem strażaków. Jeden z mężczyzn zgłosił złe samopoczucie i został przetransportowany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.

 

Działania grupy chemicznej polegały na wyznaczaniu strefy niebezpiecznej oraz miejsca do dekontaminacji wstępnej ratowników i sprzętu, a także ograniczeniu rozprzestrzeniania się cieczy na większy obszar. Następnie przystąpiono do sorpcji rozlanej substancji przy wykorzystaniu sorbentu oraz zebraniu jej do pojemników. W kolejnej fazie działań strażacy przepompowali pozostałości cieczy z uszkodzonego pojemnika. W związku z charakterystyką chemiczną substancji strażacy przebywający w strefie niebezpiecznej pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych oraz ubraniach ochronnych. Na miejsce przybył Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie st. kpt. Rafał Goliszek, który przejął kierowanie działaniem ratowniczym. Po usunięciu zagrożenia przewietrzono wnętrze hali. O zdarzeniu został poinformowany Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

 

Działania ratownicze trwały 5 godzin. Brało w niej udział 7 zastępów PSP ? 17 strażaków.

 

Zdjęcia: JRG Nr 1 w Lublinie
Opracowanie: st. kpt. Andrzej Szacoń

 

Skip to content