Wycieczka grupy emerytów pożarnictwa z woj. lubelskiego na Kretę

W dniach od 13 do 20 września 2017r. Zarząd Wojewódzki Związku Emerytów i Rencistów RP w Lublinie zorganizował wycieczkę zagraniczną na Kretę w której uczestniczyło 46 osób. Kreta jest największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską, położoną na Morzu Śródziemnym. Największym miastem jest Heraklion. Krajobraz wyspy tworzą skaliste wybrzeża przeplatające się z szerokimi, jasnymi plażami. Klimat ma cechy umiarkowane, jak i subtropikalne. 13 września o godzinie 11.00 po odprawie bagażowej na lotnisku w Świdniku i po 140 minutach lotu wylądowaliśmy szczęśliwie w Heraklionie. Nasz hotel Elounda Breeze oddalony  jest około 65 km od lotniska. Położony jest w spokojnej, nadmorskiej dzielnicy kurortu Elounda z pięknym widokiem na słynną Zatokę Mirabello.  W trakcie pobytu dopisała nam piękna, słoneczna pogoda z temperaturą w ciągu dnia dochodzącą do 35 stopni Celsjusza. W ciągu dnia korzystaliśmy z kąpieli w dwóch basenach zlokalizowanych na terenie hotelu oraz wygrzewaliśmy się  na pobliskiej plaży, częściowo piaszczystej.

 Korzystaliśmy też z kąpieli w morzu. Osoby chowające się przed promieniami słonecznymi mogły znaleźć schronienie w barze hotelowym, zlokalizowanym na plaży, gdzie barman podawał nam różne napoje. Wyżywienie było wspaniałe, korzystaliśmy z pakietu All Inclusive. Wieczorami uczestnicy wycieczki bawili się  indywidualnie lub w grupach przy muzyce w hotelowym barze lub wypoczywali w pokojach.
 
W szóstym  dniu pobytu część uczestników wybrała się na wycieczkę statkiem na wyspę Santorini. Jest to wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim tworząca z kilkoma mniejszymi wyspami mały archipelag Cykladów o tej samej nazwie. Zwiedzanie tej wyspy i budynków zlokalizowanych na szczycie wzniesienia (około 300 m nad lustrem morza)  wywarło na nas olbrzymie wrażenie z racji białych  ścian budynków, wąskich uliczek oraz gęstości zabudowy. Podziwialiśmy zręczność i odwagę kierowcy wiozącego nas stromą i wąską drogą  do góry jak i z góry. Wieczorem szczęśliwie dojechaliśmy do naszego hotelu. Następnego dnia popłynęliśmy statkiem na wyspę Spinalonga – nazwaną wyspą trędowatych. W 1903r. Grecy założyli tutaj kolonię trędowatych i zsyłano tam chorych. Obecnie wyspa wraz  z zabudową stanowi obiekt muzealny. W ostatnim dniu pobytu i szybkim spakowaniu się wróciliśmy do Świdnika, który przywitał nas deszczem i temperaturą 9 stopni Celsjusza.W tym momencie wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili myślami do ciepła i atmosfery jaką mieli w Eloundzie.
 
W następnym roku może wybierzemy się do Portugalii?.
Uczestnikami wycieczki byli też członkowie Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP Koło w Lublinie: Stanisław Marek, Lidia Marek, Elżbieta Żydek, Leon Krupa, Zofia Wójcik, Mieczysław Piejak, Wiktor Jakubczyk i Paweł Dworak.
 
Opracował: Paweł Dworak
Zdjęcia: Paweł Dworak
 
Skip to content