Trudna akcja gaśnicza przy ul. Relaksowej

15 lutego 2023 r. około godziny 14:00 strażacy z lubelskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych musieli zmierzyć się z bardzo wymagającą akcją ratowniczo-gaśniczą w związku z pożarem do jakiego doszło w budynku wielorodzinnym przy ul. Relaksowej w Lublinie.

 

W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Nr 4 zastano palący się garaż oraz znajdujący się w nim samochód osobowy. Pożar obejmował także elewację budynku powyżej garażu.

 

Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu mediów w budynku. Następnie przystąpiono do prowadzenia działań gaśniczych w natarciu na pożar rozwinięty w  garażu oraz elewacji budynku. W celu ograniczenia strat prowadzono również działania gaśnicze w obronie sąsiednich mieszkań. Równocześnie roty ratownicze sprawdzały wnętrza lokali mieszkalnych pod kątem obecności w nich osób poszkodowanych. Nie stwierdzono obecności ludzi w zagrożonych mieszkaniach. Po ugaszeniu pożaru przewietrzono wszystkie pomieszczenia oraz sprawdzono je pod kątem obecności gazów niebezpiecznych. 69-letni mężczyzna przebywający w garażu w momencie wybuchu pożaru uległ poparzeniom, w związku z czym Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował go do szpitala.

 

O zdarzeniu poinformowano Nadzór Budowlany, którego zadaniem będzie sprawdzenie czy budynek nadaje się do dalszego użytkowania.

 

Działania ratowniczo-gaśnicze trwały 3,5 godziny. Brało w nich udział 7 zastępów PSP – 24 strażaków.

 

Zdjęcia: mł. bryg. Paweł Kasperek

Opracowanie: st. kpt. Andrzej Szacoń

Skip to content