Pożar ul. Sokola 15.06.2022 r.

Tragiczny pożar mieszkania przy ul. Sokolej

14 czerwca 2022 r. około godziny 22:50 na Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie zaczęły napływać zgłoszenia o pożarze mieszkania przy ul. Sokolej w Lublinie.

 

W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 z okien mieszkania znajdującego się na 2 piętrze wydobywały się płomienie i dym. Z okien mieszkań znajdujących się na wyższych kondygnacjach wyglądały osoby nawołujące pomocy ze względu na zadymioną klatkę schodową i brak możliwości ewakuacji.

 

W trakcie rozpoznania ustalono również, że przed przyjazdem służb ratunkowych z okna płonącego mieszkania wyskoczył mężczyzna, któremu w pierwszej kolejności pomocy udzielili świadkowie, a następnie Zespół Ratownictwa Medycznego.

 

Przybyłe na miejsce Pogotowie Energetyczne i Gazowe odłączyły prąd i gaz w obiekcie.

 

Działania w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozstawieniu podnośnika SCHD 23 w celu ewakuacji osób znajdujących się w mieszkaniu na kondygnacji powyżej pożaru (2 osoby dorosłe, w tym kobieta w ciąży) oraz jednoczesnym podawaniu jednego prądu gaśniczego na pożar. Jednocześnie z drugiej strony budynku od strony klatki schodowej ratownicy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych przystąpili do gaszenia pożaru od wewnątrz za pomocą jednego prądu wody.

 

W dalszym ciągu prowadzono ewakuację pozostałych mieszkańców również za pomocą drabiny przystawnej (2 osoby), a pozostałe osoby wyprowadzono. W sumie ewakuowano 25 osób. Pomocy medycznej wymagało 5 osób, w tym pomoc udzielona przez strażaków została trójce dzieci w postaci wsparcia psychicznego, okrycia folią NRC oraz podania tlenu.

 

Po ugaszeniu pożaru i dokonaniu oględzin pogorzeliska wewnątrz mieszkania ujawniono zwęglone zwłoki 2 dorosłych osób. Policja poinformowała, że również osoba która wyskoczyła z okna zmarła w szpitalu.

 

W działaniach udział brało 6 zastępów PSP (łącznie 22 strażaków) w tym Komendant Miejski PSP w Lublinie, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne, Zarządzanie Kryzysowe oraz Prokurator.

 

Zdjęcia: kpt. Radosław Goliszek

 

Opracowanie: asp. Bartłomiej Pytka

 

Skip to content