Szkolenia dla nurków w Bornem Sulinowie

Na przełomie września i października w Krajowym Ośrodku Szkolenia w Zakresie Ratownictwa Wodnego w Bornem Sulinowie odbył się kurs młodszego nurka, w którym uczestniczyli strażacy z KM PSP w Lublinie. Podczas blisko dwutygodniowego szkolenia kandydaci na młodszych nurków pod czujnym okiem instruktorów uczyli się wykonywać prace pod wodą na głębokości do 20 m. Szkolenie składało się z części teoretycznej i praktycznej. W trakcie ćwiczeń kursanci uczyli się sposobu przeszukiwania obiektów znajdujących się pod wodą, posługiwania się narzędziami hydraulicznymi, wydobywania zatopionych obiektów, a także przeprowadzania akcji ratowniczych na powierzchni i pod powierzchnią wody.

Równolegle ze szkoleniem młodszego nurka odbyło się szkolenie dla kierujących pracami podwodnymi. Uczestnikami tego kursu byli nurkowie z dużym stażem, którzy podczas szkolenia uczyli się jak w praktyce organizować prace podwodne oraz w jaki sposób kierować ekipą nurków podczas akcji związanych z ratownictwem wodnym.

Wszyscy kandydaci z lubelskiej Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej z powodzeniem zakończyli szkolenia. Mł. bryg. Paweł Kasperek i sekc. Jarosław Jaśkowski uzyskali uprawnienia młodszego nurka, a mł. asp. Damian Ciseł uprawnienia nurka kierującego pracami podwodnymi. Wszyscy wspomniani funkcjonariusze na co dzień służą w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 4 w Lublinie mieszczącej się przy ul. Stanisława Węglarza.

Zdjęcia i film: mł. asp. Marcin Fatla/kpt. Marcin Rozwałka

Opracowanie: mł. asp. Marcin Fatla/st. kpt. Andrzej Szacoń