Strażackie Mikołajki 2021

W niedzielę 5 grudnia lubelscy strażacy mieli do wykonania wyjątkową misję, której celem było sprawienie radości dzieciom leczonym w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym im. Antoniego Gębali oraz Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego.

 

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 i 4  Komendy Miejskiej PSP w Lublinie wspólnie ze słuchaczami kursu podstawowego w zawodzie strażak, który aktualnie odbywa się w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie, prezentowali samochody pożarnicze oraz sprzęt wykorzystywany do gaszenia pożarów i prowadzenia akcji ratowniczych. Młodym pacjentom dodawał otuchy i wspierał najtwardszy strażak Europy ? mł. kpt. Rafał Bereza z JRG NR 1 Komendy Miejskiej PSP w Chełmie. Swój strój kierowcy wyścigowego prezentował Szymon Ładniak. Natomiast wolontariusze z Grupy Pomocy Humanitarnej PCK w Lublinie przebrali się za żywe postaci z bajek oraz za ?Mikołajów?, a wszystko to odbywało się w akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubartowa. Muzycy mimo trudnych warunków pogodowych zagrali super koncert. Były łzy u rodziców i wielki uśmiech na twarzach małych dzielnych pacjentów. Ta lekcja empatii wywołała jeszcze więcej wrażliwości na cierpienie ciężko chorych dzieci oraz ich rodziców, tak bardzo potrzebne w codziennej strażackiej służbie. Przykład i obecność najtwardszego strażaka Europy miejmy nadzieję, że pozwoli być małym pacjentom jeszcze bardziej dzielnymi podczas długotrwałego pobytu w szpitalu. Ciężko chorzy mali pacjenci oddziałów onkologicznych, też muszą być bardzo twardzi podczas wielomiesięcznych pobytów w szpitalu, niejednokrotnie będąc w salach zdani sami na siebie z uwagi na brak odwiedzin przez najbliższych spowodowany Covid ? 19. Niestety z uwagi na panującą pandemię strażackie ?żółwiki? i ?piątki? mogły być przybijane tylko przez szyby w oknach. Należy wspomnieć, że całą akcję nagrywał strażacki dron z JRG 1 KM PSP w Lublinie.

 

Na zakończenie akcji, na ręce personelu medycznego szpitala z uwagi na nadchodzące ?Mikołajki?, strażacy w imieniu Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Grzegorza Alinowskiego, który całą akcję objął swoim honorowym patronatem, przekazali pluszowe maskotki dla małych, dzielnych pacjentów.

 

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w akcję osobom. Pamiętajcie dobro zawsze wraca.

 

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Wojciech Miciuła – KW PSP w Lublinie

Film: JRG Nr 1 w Lublinie i kpt. Marcin Rozwałka

Skip to content