Sekcyjny Jacek Goral odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej ?Krzyżem Zasługi za Dzielność?

W dniu 8 maja 2013 r. sekc. Jacek Goral jadąc w czasie wolnym od służby ulicą Andersa w Lublinie, zauważył zjeżdżający z nasypu samochód osobowy, który po staranowaniu barier ochronnych oraz przejechaniu ścieżki rowerowej, wjechał do rzeki Bystrzycy. Pan sekc. Jacek Goral zatrzymał na ulicy własny pojazd, a widząc tonący samochód marki Fiat z ludźmi w środku, natychmiast udał się w jego kierunku w celu pomocy osobom poszkodowanym, równocześnie dzwoniąc pod numer alarmowy 998 i zgłaszając zdarzenie do Miejskiego Stanowiska Kierowania. Po zbiegnięciu do rzeki, wydobył z pojazdu przytomną pasażerkę, a następnie kierowcę w wieku ok. 60-70 lat. Po stwierdzeniu braku funkcji życiowych u kierowcy, tj. tętna i oddechu, wspólnie z inną osobą rozpoczął resuscytację krążeniowo – oddechową. Czynności te prowadzone były przez ok. 12 minut, do przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego. Mężczyzna został przewieziony do Kliniki Kardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie i według posiadanych informacji wrócił do zdrowia.

Dzięki szybkiej pomocy udało się  uratować zdrowie i życie poszkodowanych w wypadku, co zwłaszcza w przypadku kierowcy, u którego nastąpiło zatrzymanie akcji serca, wymagało profesjonalizmu, wiedzy i doświadczenia w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej. Działania podjęte przez sekc. Jacka Gorala prowadzone były bez użycia jakiegokolwiek sprzętu i bez asekuracji, w trudnych warunkach i z narażeniem własnego zdrowia i życia. Dzięki odwadze, determinacji i doświadczeniu w działaniach ratowniczych, jakie sekc. Jacek Goral zdobył w Państwowej Straży Pożarnej, udało mu się uratować życie człowieka.

 

Za ten czyn Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej wyróżnił sekc. Jacka Gorala jednym z najbardziej cenionych odznaczeń: „Krzyżem Zasługi za Dzielność”. Odznaczenie to zostało ustanowione w 1928 r. i przyznawane jest funkcjonariuszom za czyny wymagające wyjątkowej odwagi. Pana sekc. Jacka Gorala w dniu 31 stycznia 2014 r. odznaczył Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Foto: mł. bryg. Katarzyna Boguszewska, KG PSP

 

Skip to content