Pożar szpitala przy ul. Grenadierów w Lublinie

Z bardzo trudną akcją ratowniczo-gaśniczą zmierzyli się lubelscy strażacy w piątkowe popołudnie w związku z pożarem, który wybuch w szpitalu przy ul. Grenadierów w Lublinie. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie o godz. 15:45. Przybyłe na teren szpitala zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 zastały intensywne zadymienie wydobywające się z wejścia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że pali się pomieszczenie magazynowe w piwnicy budynku. Osoby znajdujące się w zagrożonej części obiektu zostały ewakuowane przez personel medyczny i strażaków do innych części szpitala.

 

W związku z rozmiarami zdarzenia do działań zadysponowano dodatkowe zasoby ratownicze, a także grupy operacyjne KM PSP w Lublinie i KW PSP w Lublinie.  Kierowanie działaniami ratowniczymi przejął Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski. Na miejsce przybył Wojewoda Lubelski Pan Lech Sprawka. Działania strażaków polegały na równoczesnym gaszeniu pożaru oraz przeszukiwaniu zadymionych pomieszczeń pod kątem wykluczenia przebywania w nich osób. W związku z intensywnym zadymieniem strażacy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Podjęto decyzje o przygotowaniu w Bazie Banku Tlenu przy Ośrodku Szkolenia KW PSP w Lublinie 48 butli z tlenem medycznym w przypadku wystąpienia niewydolności instalacji tlenowej w obiekcie szpitala. Po ugaszeniu pożaru rozpoczęto proces oddymiania całego budynku i kontroli na obecność tlenku węgla.

 

Po ponad 6 godzinach zakończono akcję gaśniczą. Straty powstałe w wyniku pożaru oszacowano wstępnie na 300 tys. zł. W działaniach brało udział 26 zastępów straży pożarnej, w tym 15 zastępów gaśniczych.

 

Zdjęcia: asp. Bartłomiej Pytka

Opracowanie: st. kpt. Andrzej Szacoń

 

Skip to content