Pożar składowiska opon w Elizówce

12 godzin trwała akcja gaszenia pożaru składowiska opon, kół i felg samochodowych do jakiego doszło 2 lutego o godz. 0:30 w podlubelskiej Elizówce. W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia zastępu z JRG Nr 4 ogień obejmował większą część hałdy o powierzchni 2400 metrów kwadratowych. Narażone na działanie ognia były sąsiadujące z hałdą budynki: magazyn, warsztat samochodowy oraz budynek biurowy. W związku z tym działania zastępów były ukierunkowane na obronę zagrożonych budynków. W celu ugaszenia pożaru strażacy podali 9 prądów gaśniczych wody oraz 4 prądy gaśnicze piany ciężkiej. Ratownicy pracowali w aparatach powietrznych.

 

Na miejsce prowadzenia działań przybyli: Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie st. bryg. Maciej Błaszczyk, grupa operacyjna KW PSP w Lublinie, a także przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.  W związku z dużym zapotrzebowaniem na środki gaśnicze, na miejsce skierowano dodatkowe siły i środki, m. in. kontenery wodne oraz cysternę. Po wstępnym opanowaniu ognia spalone materiały zostały przekopane przy użyciu koparko-ładowarki oraz przelane wodą. Działanie to miało to na celu ugaszenie wszystkich zarzewi ognia. Prowadzenie akcji gaśniczej wymagało dużego zaangażowania i poświecenia strażaków PSP i OSP.

 

W wyniku pożaru spaleniu uległa hałda o powierzchni ok. 2400 metrów kwadratowych, na której zgromadzone były: opony, koła oraz felgi. Na skutek działania wysokiej temperatury uszkodzeniu uległy sąsiadujące z hałdą budynki. Straty finansowe oszacowane zostały wstępnie na 700 tys. zł.

 

W akcję gaśniczą zaangażowano łącznie 13 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz 10 zastępów ochotniczych straży pożarnych. Działania prowadziło 80 strażaków. Na miejscu pozostali funkcjonariusze Policji, którzy zajęli się ustalaniem przyczyny powstania pożaru.

 

Zdjęcia: st. bryg. Maciej Błaszczyk/ mł. kpt. Krzysztof Kobylarz/OSP Kolonia Jakubowice Konińskie

Opracowanie: st. kpt. Andrzej Szacoń

 

Skip to content