Pożar hali produkcyjno-magazynowej w Kazimierzówce, gmina Głusk

W nocy z 17 na 18 lutego do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali produkcyjno-magazynowej w miejscowości Kazimierzówka, gmina Głusk.

W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano rozwinięty pożar hali o powierzchni 900 m2, dach budynku był znacznie uszkodzony.

W celu ugaszenia pożaru podano 12 prądów gaśniczych, w tym 4 prądy piany ciężkiej. Ze względu na to, że pożar stanowił zagrożenie dla innych budynków oraz mienia zgromadzonego na posesji, prowadzono również działania w obronie. Z uwagi na bardzo duże zadymienie konieczne było wykorzystanie aparatów ochrony dróg oddechowych. Podczas przeszukiwania pomieszczeń zlokalizowano butle na gaz propan-butan oraz na acetylen. W związku z tym, że butla na acetylen znajdowała się w środowisku pożarowym, wyznaczono strefę niebezpieczną. W konsekwencji tego konieczne było przeprowadzenie ewakuacji 4 osób zamieszkujących sąsiednią posesję. W celu zabezpieczenia butli wdrożono procedurę jej chłodzenia.

W kulminacyjnym momencie działań na miejscu pracowało 58 strażaków ? 13 zastępów z KM PSP w Lublinie, 3 zastępy z KP PSP w Świdniku oraz 4 jednostki ochotniczych straży pożarnych. Podczas działań lekkiemu wypadkowi uległ jednej funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej.

W wyniku pożaru zniszczeniu uległ budynek produkcyjno-magazynowy wraz z całym wyposażeniem, a także zgromadzone na posesji i w budynku ciągniki rolnicze oraz samochody dostawcze. Straty oszacowano wstępnie na 20 mln zł.

Opracowanie: kpt. Andrzej Szacoń

Zdjęcia: st. kpt. Dariusz Pruszkowski/OSP Świdnik Duży Pierwszy/OSP Wilczopole