Pożar hali produkcyjnej w Strzyżewicach

18 listopada 2020 r. ok. godz. 10:45 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali produkcyjnej w miejscowości Strzyżewice.

W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano rozwinięty pożar hali na terenie zakładu produkującego materiały budowlane. Na miejscu panowało bardzo duże zadymienie oraz wysoka temperatura. W związku z intensywnym rozwojem pożaru do działań skierowana dodatkowe zastępy. Od pracowników zakładu uzyskano informacje, że wewnątrz prawdopodobnie znajduję się jeden z pracowników firmy. Bezzwłocznie rozpoczęto działania gaśnicze, a gdy sytuacja pożarowa na to pozwalała przeszukano pomieszczenia hali. W wyniku tych działań odnaleziono mężczyznę w wieku ok. 50 lat, którego ewakuowano na zewnątrz. Zespół pogotowia ratunkowego stwierdził zgon mężczyzny. W celu ugaszenia pożaru podano 6 prądów gaśniczych w natarciu na palącą się linię produkcyjną oraz materiały zgromadzone w budynku. Podano także 2 prądy gaśnicze w obronie zbiornika z gazem palnym znajdującym się w sąsiedztwie budynku. Z uwagi na bardzo duże zadymienie konieczne było wykorzystanie przez strażaków aparatów ochrony dróg oddechowych. W celu dogaszenia zarzewi ognia do wnętrza budynku podano pianę ciężką. Podczas prób ugaszenia pożaru przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej poszkodowanych zostało 4 pracowników firmy, którym zespół pogotowia ratunkowego udzielił pomocy na miejscu zdarzenia. Na miejsce działań przybyli nadbryg. Grzegorz Alinowski ? Lubelski Komendant Wojewódzku Państwowej Straży Pożarnej oraz st. bryg. Maciej Błaszczyk  – Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

W działaniach udział brało 8 zastępów PSP oraz 7 zastępów ochotniczych straży pożarnych ? łącznie 50 strażaków, a także Pogotowie Ratunkowe, Policja oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

W wyniku pożaru zniszczeniu uległ budynek produkcyjny wraz z całym wyposażeniem, a także ok. 30 ton komponentów do produkcji styroduru. Straty oszacowano wstępnie na 3 mln zł.

 

Opracowanie: st. kpt. Andrzej Szacoń

Zdjęcia: bryg. Bartłomiej Walczuk/st. kpt. Andrzej Szacoń

Skip to content