Pożar budynku przy ul. Wrońskiej

2 marca 2021 roku o godz. 10:25 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego przy ul. Wrońskiej.

 

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 zastano intensywne zadymienie wydobywające się z okien oraz klatki schodowej dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego. W oknach budynku znajdowali się ludzie nawołujących pomocy. Strażacy z wykorzystaniem drabiny mechanicznej oraz drabin przystawnych ewakuowali z bloku 7 osób. W związku z przebywaniem w zadymieniu 5 osób zgłosiło złe samopoczucie. Przybyłe na miejsce zdarzenia Zespoły Ratownictwa Medycznego udzieliły im pomocy medycznej. Jedno dziecko zostało przewiezione do szpitala. Na miejsce działań przybył Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie – st. bryg. Maciej Błaszczyk, który przejął kierowanie działaniem ratowniczym.

 

Pożar bardzo szybko rozprzestrzenił się na klatkę schodową oraz poddasze i dach budynku. Wpływ na to miały warunki budowlane ? klatka schodowa o konstrukcji drewnianej, dach wykonany z papy, trzciny oraz desek. Po odłączeniu prądu do wnętrza budynku wprowadzono roty ratownicze, których zadaniem było ugaszenia pożaru oraz sprawdzenie wszystkich pomieszczeń pod kątem przebywania w nim osób. Nikogo nie znaleziono. Na miejsce dojeżdżały kolejne zastępy, które były angażowane w wykonywanie otworów w dachu i gaszenie pożaru poddasza. W związku z intensywnym zadymieniem strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. Pożar rozprzestrzenił się na cały dach północnej części budynku oraz na ściany wewnętrzne. Na miejsce dysponowano kolejne zastępy w celu podmiany pracujących od kilku godzin strażaków. Podjęto decyzję o działaniach obronnych południowej części obiektu. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia po elewacji wykonano prace rozbiórkowe całego dachu i podano prąd piany średniej. Po 12 godzinach intensywnych działań pożar ugaszono i zakończono działania ratowniczo-gaśnicze. Zarządzanie Kryzysowe Miasta Lublin zapewniło osobom ewakuowanym z obiektu lokale zastępcze.

 

W wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległ dach budynku, klatka schodowa oraz mieszkania wraz z wyposażeniem. Straty oszacowano wstępnie na 1 mln zł.

 

W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pracowało równocześnie 10 zastępów straży pożarnej. Łącznie w działaniach brało udział 12 zastępów PSP ? 25 strażaków oraz 7 zastępów OSP ? 35 strażaków. Działania ratowniczo-gaśnicze wspierały: Zarządzania Kryzysowego Miasta Lublin, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne oraz Pogotowie Gazowe.

 

Opracowanie: st. kpt. Andrzej Szacoń

Zdjęcia: st. kpt. Rafał Goliszek/st. kpt. Konrad Wójcik/st. kpt. Andrzej Szacoń

Skip to content