Pożar balotów słomy w Kosarzewie Dolnym, gmina Krzczonów ? ostatnia akcja asp. sztab. Bogdana Tylusa przed przejściem na emeryturę

28 kwietnia 2020 roku o godzinie 15:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie wpłynęło zgłoszenie o pożarze balotów słomy w miejscowości Kosarzew Dolny, gmina Krzczonów. W wyniku pożaru ogniem zostało objętych ponad 1500 balotów słomy.  W związku z brakiem dostępności sieci hydrantowej na miejsce pożaru zadysponowano dodatkowe zasoby ratownicze. W pierwszej fazie działań zaopatrzenie wody realizowano poprzez dowożenie, następnie sprawiono punkt czerpania wody na pobliskiej rzece. W celu ugaszenia pożaru podano łącznie 8 prądów wody. W celu ugaszenia wszystkich zarzewi ognia słoma była rozrzucana przez strażaków, a także przy wykorzystaniu ładowaczy teleskopowych należących do właściciela terenu. Na miejsce działań przybył Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie st. kpt. Rafał Goliszek. Działania gaśnicze trwały 10 godzin, brało w nich udział łącznie 20 zastępów ? 85 strażaków, w tym 14 zastępów i 73 strażaków z ochotniczych straży pożarnych.

 

Działaniami gaśniczymi kierował między innymi asp. sztab. Bogdan Tylus, dla którego była to ostatnia służba w podziale bojowym przed przejściem na zaopatrzenie emerytalne. Asp. sztab. Bogdan Tylus rozpoczął służbę w straży pożarnej w 1987 roku jako słuchacz Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. Od 1990 roku jest związany z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Bychawie. Przez 26 lat pełnił funkcję dowódcy zmiany. 30 kwietnia asp. sztab. Bogdan Tylus przechodzi na zaopatrzenie emerytalne. Kierownictwo oraz strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie składają serdeczne podziękowania za zaangażowanie w pełnioną służbę, a także życzą zdrowia na zasłużonym odpoczynku.

 

Opracowanie: kpt. Andrzej Szacoń

Zdjęcia: st. kpt. Rafał Goliszek

Skip to content