Drabina pożarnicza oraz strażacy usuwający drzewo z jezdni

Podsumowanie działań związanych z usuwaniem skutków burzy

Ostatnie dni były okresem wzmożonej pracy strażaków KM PSP w Lublinie oraz podległych jednostek ochotniczych straży pożarnych. W związku z burzą, która 17 sierpnia 2021 r. przeszła nad Lublinem oraz powiatem lubelskim strażacy podejmowali działania 474 razy. W 10 przypadkach było to wypompowywanie wody z zalanych budynków, natomiast 464 razy podejmowano działania w związku usuwaniem skutków silnego wiatru. Interwencje polegały przede wszystkim na zabezpieczaniu uszkodzonych budynków, a także usuwaniu powalonych drzew oraz konarów drzew ze szlaków komunikacyjnych, budynków oraz pojazdów. Najwięcej razy podejmowano działania w Lublinie ? 327 interwencji oraz gminach: Konopnica ? 55 interwencji, Niedrzwica Duża ? 51 interwencji, Niemce ? 32 interwencje.

W wyniku działania silnego wiatru uszkodzonych zostało 31 budynków mieszkalnych oraz 27 gospodarczych. Konary drzew lub drzewa uszkodziły 60 pojazdów.

Straty powstałe w wyniku zdarzeń oszacowano wstępnie na 1,5 mln zł, w tym zniszczenia budynków na 750 tys. zł

W dniach 17-19 sierpnia 2021 r. w działania ratownicze zaangażowano wszystkie dostępne siły i środki Komendy Miejskiej PSP w Lublinie oraz 43 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych – ponad 350 osób. W kulminacyjnym momencie działania prowadziło równocześnie 40 zastępów straży pożarnej. Obsługa tak dużej liczby zgłoszeń oraz koordynacja równocześnie prowadzonych działań przez tak znaczne siły i środki wymagała dużego zaangażowania dyżurnych Stanowiska Kierowania.

Zdjęcia: KM PSP Lublin