VII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę

Tradycją już jest, że co pięć lat na Jasną Górę do Matki Bożej Królowej Polski przybywają z pielgrzymką polscy strażacy. Pragniemy nie tylko kontynuować to piękne dzieło, ale jeszcze bardziej je poszerzyć.

W dniu 5 sierpnia 2013 r., z Warszawy z Bazyliki Katedralnej Świętego Floriana, wyruszy VII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę. Pielgrzymka obejmuje strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ich rodziny. Będziemy pielgrzymować jako niezależna grupa z Pielgrzymką Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej. Na Jasną Górę wejdziemy 14 sierpnia w godzinach południowych, a więc jak większość pielgrzymek, dzień przed Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny.  

W umundurowaniu wyjściowym wychodzimy z Katedry Świętego Floriana oraz wchodzimy uroczyście na Jasną Górę. 

  Chęć uczestniczenia w tym pieszym pielgrzymowaniu można zgłosić na jeden z adresów:

1.    Kapelan Krajowy Strażaków – ks. mł. bryg. Jan Krynicki tel. 17 85236 00, 604 939 065

2.    Kapelan Strażaków – ks. prałat bryg. Krzysztof Jackowski  tel. 22 810 55 69, numer fax. 22 870 14 95

3.    Logistyka pielgrzymki – st. kpt. w st. spocz. Elżbieta Bulikowska 00-739 Warszawa, tel. 502 404 665, e-mail: ebulikowska@gmail.com

Wiedza o ilości uczestników Pielgrzymki oraz ewentualnie dołączających na trasie, pozwoli na zorganizowanie sprawnej logistyki. Szczegółowy porządek Pielgrzymki, dokładna trasa z miejscami postoju i zakwaterowania na noc, przedstawiona została w Informatorze VII Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Strażaków na Jasną Górę.

Serdecznie zapraszam do wspólnego pielgrzymowania nawet na krótkich odcinkach oraz na uroczyste wejście na Jasną Górę.

 

Pozdrawiamy i życzymy spokojnych dni, Szczęść Boże.

Kapelan Krajowy Strażaków /-/ ks. mł. bryg. Jan Krynicki,

Kapelan Strażaków /-/ks. prałat bryg. Krzysztof Jackowski,

st. kpt. w st. spocz. Elżbieta Bulikowska.

 

Podstawowe informacje dla pielgrzymów Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Strażaków na Jasną Górę

 

Wpisowe łącznie z bagażem to 160,00 zł + 6 konserw + 2 dżemy … za całe 9 dni. Studenci, młodzież ucząca, dzieci do lat 12-tu oraz emeryci  mają zniżkę.

Jeżeli idziesz pierwszy raz na pielgrzymkę lub masz małe doświadczenie w pielgrzymowaniu to znajdziesz tutaj podstawowe informacje na temat tego, co powinieneś zabrać ze sobą na pielgrzymkę, jak się przygotować na pątniczy szlak. Dowiesz się również jak należy się zachować na pielgrzymce.

Trasa pielgrzymki wynosi ok. 290 km i wymaga przejścia każdego dnia ok. 35 km
 w 6 – 7 etapach. Wyruszamy  z Warszawy z Bazyliki Katedralnej Świętego Floriana i docieramy do klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie. Trasa biegnie różnymi drogami, bez względu na warunki atmosferyczne i stan dróg.

Dzień pielgrzyma zaczyna się wcześnie rano przeważnie ok. 4:30 (ale bywa, że i wcześniej) a kończy się wieczornym apelem o 21:00. Każdego dnia pielgrzymom towarzyszy modlitwa poranna, modlitwa różańcowa, wspólny śpiew, codziennie Msza Św., konferencje. Po każdym etapie organizowany jest półgodzinny odpoczynek i jeden godzinny na obiad. Po dotarciu na nocleg zostaje czas na umycie się, kolację i przygotowanie się na kolejny dzień. Cisza nocna rozpoczyna się o godz. 22:00 w trosce o Twój odpoczynek, innych pielgrzymów..

 

Nocleg

 

Każdego wieczoru, po całodziennym marszu pielgrzymka dociera do miejsca noclegowego. Nocujemy przeważnie w strażnicach (OSP PSP).Na noclegu zachowujemy czystość. Śmieci i odpadki na noclegu należy zgromadzić w jedno miejsce ,gdzie  znajdują się  wywieszone worki na śmieci. W miejscu odpoczynki  w ciągu dnia służba ekologiczna rozstawia stojaki z workami na śmieci

 

Strój pielgrzyma

 

Od stroju w dużej mierze zależy komfort Twojego pielgrzymowania. Postaw na ubiór luźny, przewiewny, niekrępujący ruchy i – co najważniejsze – odpowiedni do sytuacji, jaką są rekolekcje w drodze, a zatem taki, w którym bez zażenowania możemy wejść do kościoła. Zbyt obcisłe, skąpe i wydekoltowane stroje do tego gatunku nie należą. Nie staraj się zaszokować innych modnym strojem.

Buty pielgrzyma
Nie ma tutaj jednej słusznej opcji, tak samo jak strój, wpływa na komfort pielgrzymowania to buty są podstawą. Wybór obuwia powinien być ukierunkowany na wygodę oraz dopasowanie do stopy. Nie mylić z rozmiarem buta gdzie stara szkoła pielgrzyma mówi aby but był o jeden rozmiar większy. Przy współczesnych technologiach produkcji obuwia nie jest to konieczne. Jeżeli but nie jest dobrze dopasowany to natychmiast pojawiają się bąble, otarcia, naderwania mięśni lub ścięgien. W zależności od upodobań pielgrzymów spotyka się na nogach buty trekingowe do marszu w górzystym terenie, buty typowo sportowe do biegania lub sandały. Nieodpowiednie są klapki, trampki, buty na obcasie, pantofle. Stopa musi być chroniona przed uderzaniem o twardą nawierzchnię drogi – inaczej gotowe odbicia stopy. Złą praktyką jest kupowanie obuwia dzień przed pielgrzymką. Postaraj się o wybór obuwia sprawdzonego. Natomiast dobrą praktyką jest zakładanie dwóch par skarpetek, jedna para przylegająca do stopy – cienkie skarpetki bawełniane, oddychające. Druga para nieco grubsze np. frote lub wełniane. Nie zakładaj tanich skarpetek z tworzyw sztucznych. Przed założeniem skarpetek i butów dobrze jest posypać stopy pudrem. Jeżeli ułożyły Ci się dobrze buty na stopach to ich nie zdejmuj bez potrzeby na odpoczynkach. Praktyczne okazują się tez wkładki higieniczne dla kobiet, w zastosowaniu jako wkładki do butów.

Plecak podręczny.  nie powinien być zbyt duży oraz zbyt mały. Powinien posiadać kilka przegródek oraz kieszeni – tak aby ułatwić przechowywanie rzeczy.

Do plecaka podręcznego zabieramy :

  • Dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość oraz dokumenty poświadczające prawo do bezpłatnej pomocy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. W zasadzie nie jest to konieczne ale dobrze wspomnieć. Najlepiej schować je do wewnętrznej kieszeni w plecaku. Tak samo jak i pieniądze. Nie zabieraj zbyt wiele gotówki.
  • Informator, w którym zamieszczona jest trasą oraz plan dnia (Temat Dnia,
  • Identyfikator Pielgrzyma zawieszony na szyi oraz plakietka przypięta w widocznym miejscu na piersi.
  • Różaniec, codziennie odmawiana jest modlitwa różańcowa.
  • Śpiewnik pielgrzymkowy, czasami rozprowadzany z inicjatywy samych grup
  • Długopis oraz karteczki do zapisywania np. intencji różańcowych.
  • Płaszcz przeciwdeszczowy. Czasami w trakcie marszu spotykany jest opad deszczu, wówczas dobrze jest mieć pod ręką „coś od deszczu”. W zależności od upodobań pielgrzymów używane są tzw. pałatki – wojskowe lub harcerskie, różnego rodzaju turystyczne płaszcze lub kurtki przeciwdeszczowe, zwykłe cienkie foliowe płaszcze. Trudno jest tutaj jednoznacznie wskazać które rozwiązanie jest lepsze bo każde ma zalety i wady. Zwykły płaszcz foliowy jest lekki, szczelny i nie zabiera dużo miejsca w plecaku, szybko wysycha ale przy długotrwałym marszu w takim płaszczu para wodna zaczyna się skraplać od wewnętrznej strony przez co moknie ubranie, ponad to łatwo ulega zniszczeniu, rozdarciu. Turystyczny płaszcz przeciwdeszczowy zabiera trochę więcej miejsca w plecaku, wolniej schnie ale jest wygodny w użytkowaniu. Dodatkowo mogą wystąpić trudności w zakryciu przed deszczem również plecaka. Pałatka sprawdza się przy intensywnych i długotrwałych deszczach jednak jest dosyć ciężka (szczególnie te starsze modele). Wolno schnie. Podczas marszu rozchlapywana woda moczy od wewnątrz dolną część pałatki. Dobrze złożona nie zabiera zbyt dużo miejsca w plecaku, ułożona na plecach w plecaku może spełniać rolę dodatkowej gąbki chroniącej plecy. Dobrze spełnia rolę karimaty na odpoczynku.
  • Karimata lub mata przyda się do tego aby móc na niej usiąść podczas odpoczynku. Doskonale sprawdzają się piankowe maty z folią termoizolacyjną. Lekka i niewielkich rozmiarów po zwinięciu.
  • Sweter lub tradycyjna polarka przyda się podczas chłodnych poranków.
  • Nakrycie głowy jest konieczne kiedy słońce zaczyna przygrzewać a niebo jest bezchmurne, ukrycie głowy przed bezpośrednimi promieniami słońca pozwoli Ci zachować siły i uniknąć udaru słonecznego.
  • Podręczna apteczka czyli podstawowe środki opatrunkowe jak plastry z opatrunkiem, elastyczny bandaż (jeden lub dwa), maść do zastosowania przy bólach stawowo-mięśniowych. Środki przeciwbólowe i leki które przyjmujemy trwale. Talk lub puder niemowlęcy do stóp. Pozostałe środki znajdą się w bagażu głównym.
  • Środki higieniczne. W miarę potrzeb krem przeciwsłoneczny, krem nawilżający, mokre chusteczki – doskonale się sprawdzają przy zmywaniu z siebie pielgrzymiego kurzu. Papier toaletowy lub chusteczki jednorazowe.
  • Żywność i napoje. Spakuj prowiant tylko na dany dzień pielgrzymkowy. Mogą to być konserwy mięsne lub rybne, ciastka, czekolada. Oczywiście w miarę potrzeb pamiętając, że pielgrzymi korzystają z gościnności gospodarzy, którzy częstują pielgrzymów zupą lub kanapkami. Przyjmuj ten dar i zawsze dziękuj za to co otrzymasz w darze chrześcijańskim pozdrowieniem: „Bóg zapłać. Szczęść Boże”. Pamiętaj, żeby nie kupować produktów w przejezdnych straganach. Ma to na celu ochronienie Twojego zdrowia przed ewentualnym zatruciem oraz zapobiegnięciu pewnego procederu spotykanego na innych pielgrzymkach, gdzie za pielgrzymką ciągną się tabory straganów stwarzając zagrożenie na drodze oraz zajmując pielgrzymom miejsce do odpoczynku. Zabronione jest spożywanie lodów oraz napojów alkoholowych.
  • Menażka lub kubek metalowy 0,5 litra wykorzystasz na spożycie zupy, mięty, herbaty lub kawy. Potrzebny będzie niezbędnik turystyczny (łyżka, widelec, nóż i otwieracz do konserw). W zasadzie wystarcza sama łyżka – im mniej w podręcznym plecaku tym lepiej.
  • Dodatkowo: chusteczki, papier toaletowy, mydełko, mały płyn do zmywania, środki opatrunkowe, zasypka do stóp,

Bagaż główny czyli wszystko to co potrzebne na pielgrzymce a czego nie spakujesz do plecaka podręcznego. Bagaż główny zabierany jest przez samochód ciężarowy towarzyszący pielgrzymce, który przewozi bagaże całej grupy z noclegu na nocleg. Przez cały nocleg samochód znajduje się na terenie noclegu. Po przyjściu na nocleg odbierasz swój bagaż z samochodu ciężarowego. Rano po spakowaniu się odnosisz bagaż z powrotem do samochodu ciężarowego. Do bagażu głównego zabieramy:

  • Śpiwór. Jedyna rozsądna opcja ciepłego okrycia w nocy. Sprawdzają się śpiwory o optymalnej temperaturze bliskiej zera stopni lub puchowe.
  • Żywność. Wystarczającą na całą pielgrzymkę ilość konserw mięsnych, rybnych lub pasztetów drobiowych. Wedle upodobania, dżem, miód, keczup. Cukier, herbata, kawa.
  • Ubrania – wygodne, przewiewne ubrania (NIE PLAŻOWE!), w ilości wystarczającej na całą pielgrzymkę i stosowane na każdą pogodę. Bawełniana bielizna. wygodne, koniecznie już wypróbowane buty (bardzo polecam sandały dające stałą wentylację stóp podczas upałów), grube skarpetki. Warto zabrać ze sobą kilka cieplejszych rzeczy, jak dres, bluza polarowa. Przydatnych nie tylko podczas złej pogody, ale i wieczorem – podczas Apelu oraz rano (sierpniowe poranki naprawdę bywają chłodne. Zabierz także ze sobą dodatkową parę butów, na wypadek gdyby pierwsze okazały się niewygodne lub uległy przemoczeniu.
  • Ręczniki, niezbędne środki higieniczne i kosmetyczne.
  • Latarka.
  • Pozostała część apteczki a w niej leki przyjmowane na stałe w ilości wystarczającej na okres 10 dni. Dodatkowe materiały opatrunkowe. Leki mające zastosowanie w leczeniu zapalenia gardła (np. 1 op. witaminy C, 1 op. Polopiryny, 1 op. Chlorochinaldinu, 1 op. Rutinoskorbin, 1 op. wapnia), leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz witaminy i magnez, a także maść/żel przeciwbólowy. Pamiętajmy o przestrzeganiu zaleceń lekarza i przyjmowaniu swoich leków! Tymi lekami nie wolno dzielić się z bliźnimi!

Używanie telefonu komórkowego jest źle odbierane. Przeszkadza innym pielgrzymom w skupieniu na modlitwie, przeżywaniu konferencji. Dlatego jeżeli jest niezbędny to ograniczyć używanie go do minimum.

Nie zabieramy rzeczy wartościowych ani takich, które mogą się przyczynić do złamania regulaminu pielgrzymki lub przeszkadzać nam i braciom/siostrom w przeżywaniu rekolekcji w drodze.

 

 

Podstawowe informacje dla pielgrzymów Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Strażaków na Jasną Górę  

Wpisowe łącznie z bagażem to 160,00 zł + 6 konserw + 2 dżemy … za całe 9 dni. Studenci, młodzież ucząca, dzieci do lat 12-tu oraz emeryci  mają zniżkę.

Jeżeli idziesz pierwszy raz na pielgrzymkę lub masz małe doświadczenie w pielgrzymowaniu to znajdziesz tutaj podstawowe informacje na temat tego, co powinieneś zabrać ze sobą na pielgrzymkę, jak się przygotować na pątniczy szlak. Dowiesz się również jak należy się zachować na pielgrzymce.

Trasa pielgrzymki wynosi ok. 290 km i wymaga przejścia każdego dnia ok. 35 km
 w 6 – 7 etapach. Wyruszamy  z Warszawy z Bazyliki Katedralnej Świętego Floriana i docieramy do klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie. Trasa biegnie różnymi drogami, bez względu na warunki atmosferyczne i stan dróg.

Dzień pielgrzyma zaczyna się wcześnie rano przeważnie ok. 4:30 (ale bywa, że i wcześniej) a kończy się wieczornym apelem o 21:00. Każdego dnia pielgrzymom towarzyszy modlitwa poranna, modlitwa różańcowa, wspólny śpiew, codziennie Msza Św., konferencje. Po każdym etapie organizowany jest półgodzinny odpoczynek i jeden godzinny na obiad. Po dotarciu na nocleg zostaje czas na umycie się, kolację i przygotowanie się na kolejny dzień. Cisza nocna rozpoczyna się o godz. 22:00 w trosce o Twój odpoczynek, innych pielgrzymów..

 

Nocleg

 

Każdego wieczoru, po całodziennym marszu pielgrzymka dociera do miejsca noclegowego. Nocujemy przeważnie w strażnicach (OSP PSP).Na noclegu zachowujemy czystość. Śmieci i odpadki na noclegu należy zgromadzić w jedno miejsce ,gdzie  znajdują się  wywieszone worki na śmieci. W miejscu odpoczynki  w ciągu dnia służba ekologiczna rozstawia stojaki z workami na śmieci

 

Strój pielgrzyma

 

Od stroju w dużej mierze zależy komfort Twojego pielgrzymowania. Postaw na ubiór luźny, przewiewny, niekrępujący ruchy i – co najważniejsze – odpowiedni do sytuacji, jaką są rekolekcje w drodze, a zatem taki, w którym bez zażenowania możemy wejść do kościoła. Zbyt obcisłe, skąpe i wydekoltowane stroje do tego gatunku nie należą. Nie staraj się zaszokować innych modnym strojem.

Buty pielgrzyma
Nie ma tutaj jednej słusznej opcji, tak samo jak strój, wpływa na komfort pielgrzymowania to buty są podstawą. Wybór obuwia powinien być ukierunkowany na wygodę oraz dopasowanie do stopy. Nie mylić z rozmiarem buta gdzie stara szkoła pielgrzyma mówi aby but był o jeden rozmiar większy. Przy współczesnych technologiach produkcji obuwia nie jest to konieczne. Jeżeli but nie jest dobrze dopasowany to natychmiast pojawiają się bąble, otarcia, naderwania mięśni lub ścięgien. W zależności od upodobań pielgrzymów spotyka się na nogach buty trekingowe do marszu w górzystym terenie, buty typowo sportowe do biegania lub sandały. Nieodpowiednie są klapki, trampki, buty na obcasie, pantofle. Stopa musi być chroniona przed uderzaniem o twardą nawierzchnię drogi – inaczej gotowe odbicia stopy. Złą praktyką jest kupowanie obuwia dzień przed pielgrzymką. Postaraj się o wybór obuwia sprawdzonego. Natomiast dobrą praktyką jest zakładanie dwóch par skarpetek, jedna para przylegająca do stopy – cienkie skarpetki bawełniane, oddychające. Druga para nieco grubsze np. frote lub wełniane. Nie zakładaj tanich skarpetek z tworzyw sztucznych. Przed założeniem skarpetek i butów dobrze jest posypać stopy pudrem. Jeżeli ułożyły Ci się dobrze buty na stopach to ich nie zdejmuj bez potrzeby na odpoczynkach. Praktyczne okazują się tez wkładki higieniczne dla kobiet, w zastosowaniu jako wkładki do butów.

Plecak podręczny.  nie powinien być zbyt duży oraz zbyt mały. Powinien posiadać kilka przegródek oraz kieszeni – tak aby ułatwić przechowywanie rzeczy.

Do plecaka podręcznego zabieramy :

  1. Dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość oraz dokumenty poświadczające prawo do bezpłatnej pomocy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. W zasadzie nie jest to konieczne ale dobrze wspomnieć. Najlepiej schować je do wewnętrznej kieszeni w plecaku. Tak samo jak i pieniądze. Nie zabieraj zbyt wiele gotówki.
  2. Informator, w którym zamieszczona jest trasą oraz plan dnia (Temat Dnia,
  3. Identyfikator Pielgrzyma zawieszony na szyi oraz plakietka przypięta w widocznym miejscu na piersi.
  4. Różaniec, codziennie odmawiana jest modlitwa różańcowa.
  5. Śpiewnik pielgrzymkowy, czasami rozprowadzany z inicjatywy samych grup
  6. Długopis oraz karteczki do zapisywania np. intencji różańcowych.
  7. Płaszcz przeciwdeszczowy. Czasami w trakcie marszu spotykany jest opad deszczu, wówczas dobrze jest mieć pod ręką „coś od deszczu”. W zależności od upodobań pielgrzymów używane są tzw. pałatki – wojskowe lub harcerskie, różnego rodzaju turystyczne płaszcze lub kurtki przeciwdeszczowe, zwykłe cienkie foliowe płaszcze. Trudno jest tutaj jednoznacznie wskazać które rozwiązanie jest lepsze bo każde ma zalety i wady. Zwykły płaszcz foliowy jest lekki, szczelny i nie zabiera dużo miejsca w plecaku, szybko wysycha ale przy długotrwałym marszu w takim płaszczu para wodna zaczyna się skraplać od wewnętrznej strony przez co moknie ubranie, ponad to łatwo ulega zniszczeniu, rozdarciu. Turystyczny płaszcz przeciwdeszczowy zabiera trochę więcej miejsca w plecaku, wolniej schnie ale jest wygodny w użytkowaniu. Dodatkowo mogą wystąpić trudności w zakryciu przed deszczem również plecaka. Pałatka sprawdza się przy intensywnych i długotrwałych deszczach jednak jest dosyć ciężka (szczególnie te starsze modele). Wolno schnie. Podczas marszu rozchlapywana woda moczy od wewnątrz dolną część pałatki. Dobrze złożona nie zabiera zbyt dużo miejsca w plecaku, ułożona na plecach w plecaku może spełniać rolę dodatkowej gąbki chroniącej plecy. Dobrze spełnia rolę karimaty na odpoczynku.
  8. Karimata lub mata przyda się do tego aby móc na niej usiąść podczas odpoczynku. Doskonale sprawdzają się piankowe maty z folią termoizolacyjną. Lekka i niewielkich rozmiarów po zwinięciu.
  9. Sweter lub tradycyjna polarka przyda się podczas chłodnych poranków.
  10. Nakrycie głowy jest konieczne kiedy słońce zaczyna przygrzewać a niebo jest bezchmurne, ukrycie głowy przed bezpośrednimi promieniami słońca pozwoli Ci zachować siły i uniknąć udaru słonecznego.
  11. Podręczna apteczka czyli podstawowe środki opatrunkowe jak plastry z opatrunkiem, elastyczny bandaż (jeden lub dwa), maść do zastosowania przy bólach stawowo-mięśniowych. Środki przeciwbólowe i leki które przyjmujemy trwale. Talk lub puder niemowlęcy do stóp. Pozostałe środki znajdą się w bagażu głównym.
  12. Środki higieniczne. W miarę potrzeb krem przeciwsłoneczny, krem nawilżający, mokre chusteczki – doskonale się sprawdzają przy zmywaniu z siebie pielgrzymiego kurzu. Papier toaletowy lub chusteczki jednorazowe.
  13. Żywność i napoje. Spakuj prowiant tylko na dany dzień pielgrzymkowy. Mogą to być konserwy mięsne lub rybne, ciastka, czekolada. Oczywiście w miarę potrzeb pamiętając, że pielgrzymi korzystają z gościnności gospodarzy, którzy częstują pielgrzymów zupą lub kanapkami. Przyjmuj ten dar i zawsze dziękuj za to co otrzymasz w darze chrześcijańskim pozdrowieniem: „Bóg zapłać. Szczęść Boże”. Pamiętaj, żeby nie kupować produktów w przejezdnych straganach. Ma to na celu ochronienie Twojego zdrowia przed ewentualnym zatruciem oraz zapobiegnięciu pewnego procederu spotykanego na innych pielgrzymkach, gdzie za pielgrzymką ciągną się tabory straganów stwarzając zagrożenie na drodze oraz zajmując pielgrzymom miejsce do odpoczynku. Zabronione jest spożywanie lodów oraz napojów alkoholowych.
  14. Menażka lub kubek metalowy 0,5 litra wykorzystasz na spożycie zupy, mięty, herbaty lub kawy. Potrzebny będzie niezbędnik turystyczny (łyżka, widelec, nóż i otwieracz do konserw). W zasadzie wystarcza sama łyżka – im mniej w podręcznym plecaku tym lepiej.
  15. Dodatkowo: chusteczki, papier toaletowy, mydełko, mały płyn do zmywania, środki opatrunkowe, zasypka do stóp,

Bagaż główny czyli wszystko to co potrzebne na pielgrzymce a czego nie spakujesz do plecaka podręcznego. Bagaż główny zabierany jest przez samochód ciężarowy towarzyszący pielgrzymce, który przewozi bagaże całej grupy z noclegu na nocleg. Przez cały nocleg samochód znajduje się na terenie noclegu. Po przyjściu na nocleg odbierasz swój bagaż z samochodu ciężarowego. Rano po spakowaniu się odnosisz bagaż z powrotem do samochodu ciężarowego. Do bagażu głównego zabieramy:

  1. Śpiwór. Jedyna rozsądna opcja ciepłego okrycia w nocy. Sprawdzają się śpiwory o optymalnej temperaturze bliskiej zera stopni lub puchowe.
  2. Żywność. Wystarczającą na całą pielgrzymkę ilość konserw mięsnych, rybnych lub pasztetów drobiowych. Wedle upodobania, dżem, miód, keczup. Cukier, herbata, kawa.
  3. Ubrania – wygodne, przewiewne ubrania (NIE PLAŻOWE!), w ilości wystarczającej na całą pielgrzymkę i stosowane na każdą pogodę. Bawełniana bielizna. wygodne, koniecznie już wypróbowane buty (bardzo polecam sandały dające stałą wentylację stóp podczas upałów), grube skarpetki. Warto zabrać ze sobą kilka cieplejszych rzeczy, jak dres, bluza polarowa. Przydatnych nie tylko podczas złej pogody, ale i wieczorem – podczas Apelu oraz rano (sierpniowe poranki naprawdę bywają chłodne. Zabierz także ze sobą dodatkową parę butów, na wypadek gdyby pierwsze okazały się niewygodne lub uległy przemoczeniu.
  4. Ręczniki, niezbędne środki higieniczne i kosmetyczne.
  5. Latarka.
  6. Pozostała część apteczki a w niej leki przyjmowane na stałe w ilości wystarczającej na okres 10 dni. Dodatkowe materiały opatrunkowe. Leki mające zastosowanie w leczeniu zapalenia gardła (np. 1 op. witaminy C, 1 op. Polopiryny, 1 op. Chlorochinaldinu, 1 op. Rutinoskorbin, 1 op. wapnia), leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz witaminy i magnez, a także maść/żel przeciwbólowy. Pamiętajmy o przestrzeganiu zaleceń lekarza i przyjmowaniu swoich leków! Tymi lekami nie wolno dzielić się z bliźnimi!

Używanie telefonu komórkowego jest źle odbierane. Przeszkadza innym pielgrzymom w skupieniu na modlitwie, przeżywaniu konferencji. Dlatego jeżeli jest niezbędny to ograniczyć używanie go do minimum.

Nie zabieramy rzeczy wartościowych ani takich, które mogą się przyczynić do złamania regulaminu pielgrzymki lub przeszkadzać nam i braciom/siostrom w przeżywaniu rekolekcji w drodze.

 

 Informator szczegółowy do pielgrzymki (plik w formacie *.pdf).

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content