logo Państwowej Straży Pożarnej

Odznaczenie st. kpt. Pawła Kasperka Krzyżem Zasługi za Dzielność

W dniu 21 listopada 2018 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość  wręczenia odznaczeń państwowych. Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyż Zasługi za Dzielność funkcjonariuszowi Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, st. kpt. Pawłowi Kasperkowi.

St. kpt. Paweł Kasperek podczas prowadzenia działań ratowniczych w dniu 24 maja 2017 roku, związanych z usuwaniem skutków katastrofy budowlanej przy ul. Lubartowskiej w Lublinie, nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo z narażeniem własnego życia wszedł do wnętrza zniszczonej kamienicy i kierując się głosem poszkodowanego mężczyzny zdołał go zlokalizować. Umożliwiło to udzielenie szybkiej pomocy mężczyźnie.

Krzyż Zasługi za Dzielność ustanowiony został w 1928 r. nadawany jest policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, wyjątkowo także innym osobom za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli. Może być nadany tej samej osobie wielokrotnie. Nie dzieli się na stopnie.

Zdjęcie: www.mswia.gov.pl

Tekst: kpt. Andrzej Szacoń

 

Skip to content