Nowe pojazdy i wyposażenie KM PSP w Lublinie

W dniu 30 września 2013 r. do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie dotarły nowe pojazdy i wyposażenie zakupione w ramach projektu pn. Poprawa systemu bezpieczeństwa chemiczno-ekologicznego na terenie powiatu lubelskiego i świdnickiego, ze szczególnym uwzględnieniem Portu Lotniczego Lublin S.A.” realizowanego w konsorcjum z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku.  

Dokonany zakup możliwy był dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013 Osi Priorytetowej VI: Środowisko i Czysta Energia Działanie 6.1 Ochrona i kształtowanie środowiska w wysokości 50,93 % oraz ze środków budżetu państwa  w wysokości 49,07 %. Ogólna wartość projektu po stronie Komendy Miejskiej PSP w Lublinie wynosi około 2 300 000,00 PLN. 

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie pozyskała następujące pojazdy:

 

1. Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania G440, z silnikiem o mocy 440 KM wraz z napędem uterenowionym 6×6, dysponujący zbiornikiem wodnym o pojemności 9500 dm3, zbiornikiem na środek o pojemności 950 dm3, z autopompą o wydajności 5300 l/min i działkiem wodno-pianowym o wydajności 4800 l/min wraz z wyposażeniem.  

2. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Midlum 300.15, z silnikiem o mocy 295 KM z napędem miejskim 4×2, dysponujący zbiornikiem wodnym o pojemności 2500 dm3, zbiornikiem na środek o pojemności 250 dm3, z autopompą dwuzakresową o wydajności 2500 l/min przy ciśnieniu 0,8 MPa, o wydajności 400 l/min przy ciśnieniu 4MPa.

   

3. Kontener na środek pianotwórczy lub wodę o pojemności 10.000 litrów.

 

4. Lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy na podwoziu Skoda Superb Combi 2.0 TDI, z silnikiem o mocy 140 KM z napędem uterenowionym 4×4 wraz z wyposażeniem specjalistycznym.

 

 

Zakupiony sprzęt o wysokich parametrach operacyjnych znacząco wzmocnił potencjał ratowniczo-gaśniczy, jakim dysponuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Pozwoli to na dokonanie wymiany mocno wyeksploatowanych pojazdów i sprzętu użytkowanego od wielu lat.

Istotnym celem, jaki przyświecał realizacji projektu było także wzmocnienie sił lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej Portu Lotniczego Lublin S.A., na wypadek zaistnienia ekstremalnych zagrożeń związanych z wykonywanymi operacjami lotniczymi. 

Druga część projektu na rzecz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku jest aktualnie w trakcie realizacji, a dostawa pojazdów i wyposażenia nastąpi w listopadzie 2013 r. W przypadku obu części projektu jako Wykonawcę zamówień wyłonione zostało w drodze przetargu nieograniczonego przedsiębiorstwo Wawrzaszek Sp. z o. o. przy ul. Leszczyńskiej 22 43-300 Bielsko-Biała.

Zobacz więcej …

Skip to content