Nowe pojazdy w Komendzie Miejskiej PSP w Lublinie

W 2021 r. Komenda Miejska PSP w Lublinie wzbogaciła się o pięć nowych pojazdów pożarniczych – dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, drabinę mechaniczną, samochód rozpoznania ratowniczego oraz samochód kwatermistrzowski.

 

Pod koniec roku firma MotoTruck z Kielc dostarczyła dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze GBA-Rt 3,5/16 na uterenowionym podwoziu marki Renault D16 o mocy silnika 210 KW (285 KM). Samochody zostały zakupione przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie za łączną kwotę 1 520 280 zł. Zakup możliwy był dzięki montażowi finansowemu za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Lublinie. Łączna kwota 1 110 000 zł została przekazana przez jednostki samorządu terytorialnego oraz jeden podmiot gospodarczy tj. Urząd Miasta Lublin, Gminę Wojciechów, Gminę Konopnica, Gminę Bełżyce, Gminę Bychawa, Gminę Strzyżewice, Gminę Niedrzwica Duża, Gminę Jabłonna, Celowy Związek Gmin PROEKOB z siedzibą w Bełżycach. Kwota 410 280 tys. została pokryta przez Komendę Wojewódzką PSP w Lublinie.

 

Pojazdy trafiły na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Lublinie oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bełżycach, gdzie będą służyły zapewnieniu bezpieczeństwa na terenie powiatu lubelskiego oraz miasta Lublin.

 

Dziękujemy naszym Partnerom za okazane wsparcie i zrozumienie w drodze do pozyskania nowoczesnego sprzętu dla naszych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych.

 

Charakterystyka pojazdów:

Pojazdy posiadają bliźniacze ogumienie na tylnej osi, układ miejsc w kabinie 1+1+4, ilość skrytek 7 (3+3+1), system sterowania urządzeniami pokładowymi oraz regulowane podesty i półki na sprzęt ratowniczy. Na wyposażeniu pojazdu znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 3500 dm3, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 350 dm3, działko wodno-pianowe DWP 16, szybkie natarcie o długości węża 60 m sterowane ręcznie i elektrycznie, 4 zraszacze – dwa z przodu i dwa z boku pojazdu, maszt oświetleniowy z lampami LED sterowany z pilota, niezależne ogrzewanie przedziału autopompy i kabiny, wyciągarkę elektryczną i sprzęt łączności. Pojazd wyposażono w dodatkowe oświetlenie pola pracy wokół pojazdu wraz z doświetleniem stref podwozia, system monitorowania przestrzeni za pojazdem oraz rejestrator jazdy wraz z zapisem ciągłym.

Również w grudniu Komenda Miejska PSP została doposażona w pojazd kwatermistrzowski marki Citroen Jumper. Samochód dostarczyła firma FIX Forum Lider Lublin-Autoryzowany Dealer Citroen. Pojazd ze względu na swoje przeznaczenie dostosowano do realizacji celów związanych z przeciwdziałaniem skutkom Covid-19. Specjalistyczną zabudowę wykonała firma Carpol z Natolina pod Warszawą. Posiada on łączne 9 siedzeń dla pasażerów, przestrzeń towarową dostosowaną do przewozu materiałów i środków potrzebnych do realizacji działań  związanych z neutralizacją zagrożeń biologicznych, ponadto wyposażony jest w moduł tworzący zaplecze logistyczne podczas długotrwałych działań ratowniczych w wielu dziedzinach ratownictwa. Pojazd wyposażono w wysokoprężny silnik o mocy 165 KM EURO 6,  manualną skrzynię biegów, napęd 4×2, system wentylacyjno-grzewczy całej przestrzeni pojazdu,  instalację optyczno-akustyczną, system łączności, radiotelefony nasobne, latarki, torbę ratowniczą oraz instalację elektryczną 12 i 230V.

 

Pojazd zakupiono ze środków przeznaczonych na cele zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 za kwotę 274 536 zł.

W ciągu roku lubelska straż pożarna wzbogaciła się również o drabinę Rosenbauer L42A-XS o maksymalnej wysokości roboczej 40 metrów na podwoziu MAN TGM o mocy silnika 235 kW. Zakup był realizowany w ramach projektu ?Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych?, współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wartość pojazdu to 2 mln 450 tyś zł. Pojazd trafił na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno ? Ekologicznego funkcjonująca na bazie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 doposażona została w nowy lekki samochód rozpoznawczo ratowniczy.

Za realizację zamówienia odpowiedzialna firma Frank-Cars z Częstochowy, która dostarczyła samochód Ford Ranger Limited 4×4 z przestrzenią ładunkowa zamykana roletą.  Zakup został zrealizowany w ramach projektu ?Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym ? etap I? współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko?. Wartość pojazdu to 298 152 zł.

Zdjęcia: KM PSP Lublin/Fotografia ratownicza- Krzysztof Bolesta

Opracowanie: mł. bryg. Rafał Goliszek/st. kpt. Andrzej Szacoń

Skip to content