Nowa drabina w Lublinie

17 grudnia 2014 r. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie wzbogaciła się o nowoczesny samochód specjalny SD 42. Drabina mechaniczna MAGIRUS o wysokości 42 metrów na podwoziu IVECO jest w tej chwili sprzętem o najlepszych parametrach, jakim dysponują strażacy w Lublinie.

Po przeszkoleniu przez dostawcę samochodu strażaków obsługujących ten sprzęt, w dniu 23 grudnia 2014 r. drabina SD 42 o numerach operacyjnych 301-51 została włączona do podziału bojowego i tego samego dnia brała już udział w swojej pierwszej akcji ratowniczej. Nasz nowy samochód zastąpił wóz, który przechodzi na zasłużoną „emeryturę” po 37 latach służby w lubelskiej straży, a była to również drabina MAGIRUS na podwoziu samochodu IVECO.

 

Zakup zrealizowany został w ramach projektu „Wsparcie techniczne ratownictwa ekologicznego i chemicznego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, przez konsorcjum czterech komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej, którego liderem była Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie. Samochód IVECO o mocy 320 KM z półautomatyczną skrzynią biegów posiada drabinę, która osiąga swoją maksymalną wysokość 42 metrów w czasie 69 sek. Drabina jest wyposażona w umieszczony na jej końcu kosz ratowniczy, którego maksymalny udźwig wynosi 500 kg. Drabina mechaniczna to sprzęt znacznej wartości, koszt jego zakupu to prawie 2 mln 100 tys. złotych.

 

tekst: bryg. Michał Badach, foto: mł. ogn. Marcin Rozwałka

 

 

Skip to content