Plakat Ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej PSP

Cztery osoby zatruły się tlenkiem węgla

W piątek 19 lutego 2021 r. o godzinie 13:20 strażacy z JRG Nr 1 w Lublinie zostali zadysponowani na lubelskie Stare Miasto w związku z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla mieszkańców kamienicy przy ul. Dominikańskiej. W budynku zastano cztery osoby, które miały objawy zatrucia czadem. Urządzenia pomiarowe wykazały bardzo wysokie stężenie tego niebezpiecznego gazu. Strażacy przewietrzyli pomieszczenia. Do szpitala przetransportowano cztery osoby ? jedną dorosłą i troje dzieci.

 

Od początku sezonu grzewczego odnotowaliśmy 30 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. Dwie osoby poniosły śmierć w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, natomiast 13 zostało rannych.

 

Przypominamy o potrzebie stosowania czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach oraz domach. Najbardziej tragiczne pożary występują w nocy, kiedy mieszkańcy śpią. Urządzenia te zaalarmują mieszkańców w przypadku wystąpienia zagrożenia. Czujki ratują życie!

 

Informacje na temat stosowania czujek, a także zagrożeń związanych z tlenkiem węgla oraz pożarami w budynkach mieszkalnych dostępne są w materiałach dotyczących kampanii społecznej ?Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa? – > https://kmpsp.lublin.pl/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2020-2021/

 

Zdjęcia: JRG Nr 1 w Lublinie

Opracowanie: st. kpt. Andrzej Szacoń

 

Skip to content