Strażacy podczas ćwiczeń

Ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego

Strażacy wchodzący w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego odbyli w ostatnich dniach ćwiczenia z zakresu stabilizacji pojazdów oraz wykorzystania żurawi przenośnych podczas działań ratowniczych. Szkolenie przeprowadzono na bazie infrastruktury Ośrodka Szkolenia KW PSP w Lublinie.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego działa w oparciu o JRG Nr 3 w Lublinie oraz JRG w Puławach. Jest to jedyna tego typu grupa na terenie województwa lubelskiego. W jej skład wchodzą następujące pojazdy:

– Ciężki samochód ratownictwa technicznego SCRT MEGA CITY Renault ? Rotator (JRG Nr 3);

– Żuraw samochodowy SCDz 40 Scania (JRG Nr 3);

– Ciężki samochód ratownictwa technicznego SCRT (JRG Puławy).

SGRT w ostatnim czasie brała udział w działaniach ratowniczych po wystąpieniu katastrof budowlanych w Puławach i Chodlu. Grupa bywa często dysponowana do wypadków drogowych z udziałem samochodów ciężarowych. 8 lutego br., gdy w wyniku intensywnych opadów śniegu doszło w Lublinie do paraliżu komunikacyjnego, specjalistyczny sprzęt pomagał kierowcom samochodów ciężarowych wyjechać z zasp.

W celu doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu strażacy biorą udział w cyklicznych szkoleniach zmian służbowych.

Zdjęcia: mł. bryg. Marcin Sobolewski