Ćwiczenia na terenie kopalni Lubelski Węgiel ?Bogdanka? S. A.

W ubiegłym tygodniu dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Lublinie zorganizowali ćwiczenia dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ?Lublin 1? na terenie kopalni Lubelski Węgiel ?Bogdanka? S. A.

 

Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur ratowniczych zawartych w ?Sposobie postępowania na wypadek zagrożenia pożarowego lub innego miejscowego zagrożenia w Zakładzie Górniczym Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. w Bogdance? oraz poziomu przygotowania sił i środków Zakładowej Służby ratowniczej i Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ?Lublin 1? w szczególności w zakresie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i medycznego. Ponadto udział w ćwiczeniach umożliwił strażakom zapoznanie się z charakterystyką zakładu.

 

Scenariusz ćwiczeń zakładał awarię na terenie centralnej stacji klimatyzacji Pola Stefanów na skutek której doszło do wycieku amoniaku i powstania obłoku toksycznego gazu. W wyniku zdarzenia ranny został jeden z pracowników przebywających w obiekcie.

 

Realizacja ćwiczenia praktycznego polegała w pierwszej kolejności na przeprowadzeniu rozpoznania, wyznaczeniu strefy niebezpiecznej oraz przygotowaniu ratowników do pracy w ubraniach gazoszczelnych. Następnie ratownicy weszli do budynku i ewakuowali poszkodowanego mężczyznę, któremu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. W dalszej kolejności strażacy zajęli się uszczelnianiem wycieku. Równocześnie ograniczono rozprzestrzenianie się toksycznego gazu przy wykorzystaniu kurtyny wodnej i działka gaśniczego.

 

Zdjęcia i opracowanie: st. kpt. Andrzej Szacoń

Skip to content