Rajd ćwiczebny 25 października 2014 Wysokie – Zakrzew

Tegoroczne ćwiczenia zgrywające  jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym powiatu lubelskiego odbyły się w dniu 25 października 2014 roku, na terenie gminy Wysokie oraz gminy Zakrzew. Dodatkowo udział wzięła jednostka OSP Żabia Wola. Działania  na poszczególnych etapach obserwował Starosta Lubelski Pan Paweł Pikula wraz z Naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Powiatu Lubelskiego – Zbigniewem Niedźwiadkiem, Wójtem Gminy Wysokie Panem Henrykiem Romankiem, Sekretarzem ZOSP RP Oddział gm. Wysokie Panem Jarosławem Kalińskim oraz Sekretarzem Oddziału Zarządu Powiatowego OSP w Lublinie Panem Mieczysławem Dziurą.

Kolejność poszczególnych etapów sędziowanych przez pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie wyglądała następująco:

1.     Etap – Przegląd stanu technicznego pojazdów, przygotowania i posiadanych uprawnień;
2.     Etap – Pożar pomieszczeń. Praca w aparatach ochrony dróg oddechowych;
3.     Etap – Sprawianie drabiny pożarniczej;
4.     Etap – Ratownictwo medyczne – udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy;
5.     Etap – Zaopatrzenie wodne, budowa linii ssawnej i zasilenie wozu ze zbiornika wodnego.
6.     Etap – Ratownictwo drogowe w warunkach nocnych. Oświetlenie terenu akcji. Praca zestawem hydraulicznym;

Zamknięcia i podsumowania przeprowadzonego rajdu ćwiczebnego dokonał Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. bryg. mgr inż. Andrzej Łukaszuk. Na zakończenie głos zabrali również Starosta Lubelski Pan Paweł Pikula oraz Wójt Gminy Wysokie Pan Henryk Romanek. Punktację dla poszczególnych jednostek OSP biorących udział w ćwiczeniach przedstawił główny rozjemca mł. bryg. Maciej Błaszczyk, kolejność wyników osiągniętych przez poszczególne zastępy po wykonaniu wszystkich założeń wyglądała następująco:

miejsce jednostka OSP gmina punktacja
1 Mętów Głusk 35 pkt.
2 Moszenki Jastków 33,5 pkt.
3 Babin Bełżyce 32,5 pkt.
4 Świdnik Duży Wólka 32 pkt.
5 Wojciechów Wojciechów 31,5 pkt.
6 Strzeszkowice Duże Niedrzwica Duża 31,5 pkt.
7 Pawlin Konopnica 30,5 pkt.
8 Matczyn-Wojcieszyn Bełżyce 30,5 pkt.
9 Borzechów Borzechów 29,5 pkt.
10 Zakrzew Zakrzew 28,5 pkt.
11 Piotrowice Strzyżewice 27,5 pkt.
 12 Krasienin Niemce 27 pkt.
 13 Niedrzwica Duża Niedrzwica Duża 27 pkt.
 14 Niedrzwica Kościelna Niedrzwica Duża 27 pkt.
 15 Piotrków Jabłonna 26,5 pkt.
 16 Dragany Wysokie 26 pkt.
 17 Niemce Niemce 26 pkt.
 18 Stara Wieś II Bychawa 25,5 pkt.
 19 Garbów Garbów 24,5 pkt.
 20 Żuków Krzczonów 23,75 pkt.
Dodatkowo
 Żabia Wola Strzyżewice 26 pkt.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i obsługi tegorocznych ćwiczeń, jak również druhnom i druhom biorącym udział – za wzorowy porządek i zachowanie w czasie trwania  całej imprezy.

tekst, foto: mł. ogn. Marcin Rozwałka