Katastrofa budowlana przy ul. Lubartowskiej w Lublinie
24 maja 2017 r. o godz. 13:51 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie wpłynęły zgłoszenia o pożarze bądź zawaleniu się części kamienicy przy ul. Lubartowskiej 45 w Lublinie. Do działań zadysponowano 4 zastępy PSP. Po dojeździe na miejsce oraz wykonaniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do zawalenia się stropów na wszystkich kondygnacjach w jednym z pionów trzypiętrowej kamienicy. Natychmiast na miejsce skierowano dodatkowe siły i środki. KDR zdecydował o wprowadzeniu do działań ratowników w celu przeszukania gruzowiska pod kątem obecności osób poszkodowanych. Strażacy pracujący na gruzowisku nawiązali kontakt z 42-letnim mężczyzną, który był częściowo przygnieciony elementami konstrukcyjnymi budynku. Ratownicy rozpoczęli proces uwalniania poszkodowanego. Równocześnie przeprowadzono ewakuację mieszkańców oraz użytkowników przyległych kamienic. Po tym jak spod gruzów wydobyto poszkodowanego mężczyznę ratownicy ewakuowali go poza strefę niebezpieczną oraz przekazali zespołowi pogotowia ratunkowego.
Przybyły na miejsce Lubelski Komendant Wojewódzki st. bryg. Grzegorz Alinowski wraz z zastępcami st. bryg. Szczepanem Goławskim i st. bryg. Piotrem Zmarzem, przejął kierowanie i podjął decyzję o kontynuowaniu podjętych działań ratowniczych, zorganizowaniu sztabu akcji oraz zadysponowaniu na miejsce: Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Lubartowa i Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z JRG Nr 15 w Warszawie. Przybyli na miejsce przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin oraz funkcjonariusze policji podjęli działania mające na celu rozpoznanie, czy w zawalonej części obiektu mogły znajdować się inne osoby.
O godzinie 16:40 na miejsce zdarzenia przybył Komendant Główny PSP generał brygadier Leszek Suski, który przejął kierowanie akcją. Zdecydował o zadysponowaniu na miejsce katastrofy Centralnego Odwodu Operacyjnego-40 podchorążych ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz SGPR z JRG Nr 9 w Łodzi. Przybyli na miejsce strażacy ze SGPR „Warszawa” przeprowadzili oględziny budynku oraz gruzowiska. Następnie do działań wprowadzono psy ratownicze, które nie odnalazły osób poszkodowanych. Po przybyciu na miejsce SGPR „Łódź”, ponowiono przeszukiwanie gruzowiska z wykorzystaniem psów ratowniczych. Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych informacji wykluczono możliwość przebywania w gruzowisku innych osób.
W związku z naruszeniem statyki ścian nośnych budynku i prawdopodobieństwem jego zawalenia, komendant główny PSP po konsultacji z inspektorami nadzoru budowlanego podjął decyzję o rozbiórce budynku z wykorzystaniem mechanicznego sprzętu burzącego. Prace wyburzeniowe trwały do godzin porannych 25 maja. Przedstawiciele policji, prokuratury oraz nadzoru budowlanego prowadzą działania mające na celu ustalenie przyczyn katastrofy.
W działaniach udział brały: 37 zastępy PSP -141 strażaków, w tym specjalistyczne grupy poszukiwawczo ratownicze „Warszawa” oraz „Łódź”, COO SGSP, grupa operacyjna KG PSP, grupa operacyjna KW PSP Lublin oraz grupa operacyjna KM PSP Lublin. 6 zastępów OSP- 32 strażaków, 102 przedstawicieli innych służb oraz instytucji. Na miejsce zdarzenia przybyli również: wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk.